آخرین وضعیت ذخایر آبی کشور

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

حوضه آبریز خلیج فارس و دریا عمان در روزهای پایانی سال آبی ۹۶-۹۵ شاهد ۳۶۷ میلیمتر بارش باران بوده که این رقم در سال آبی ماقبل ۳۶۴ میلیمتر و در آمار بلند مدت ۳۵۸ میلیمتر گزارش شده است.
بررسی ها نشان دهنده رشد یک درصدی باران در این حوضه آبریز در مقایسه با سال آبی گذشته رشد ۳ درصدی در مقایسه با آمار بلند مدت ۴۸ ساله بوده است.
این حوضه آبریز اصلی به ۹ حوضه آبریز درجه دو شامل مرزی غرب، کرخه، کارون بزرگ، جراحی و زهره، حله رود و رودخانه های کوچک، مندو کاریان و خنج، کل و مهران و مسیل های جنوبی، بندرعباس و سدیج و رودخانه های بلوچستان تقسیم می شود.
در میان ۹ حوضه فرعی آبریز منطقه، ۴ حوضه آبریز در شرایط کم بارش تر از سال گذشته قرار گرفته و به اصطلاح در شرایط بحرانی قرار دارد و ۵ حوضه باقی مانده توانسته میزان بارش قابل قبولی داشته باشد.
بیشترین کاهش به حوضه آبریز مرزی غرب با ۳۵۳ میلیمتر بارش تعلق دارد که این میزان افت ۴۱ درصدی در مقایسه با حجم بارش در مدت مشابه سال گذشته و کاهش ۲۲ درصدی نسبت به آمار بلند مدت ۴۸ ساله داشته است.
پس از آن حوضه کرخه با ۳۷۵ میلیمتر بارندگی افت ۱۹۴ میلیمتری با میزان بارش در مدت مشابه سال آبی گذشته خود دارد که این نشان از افت ۳۴ درصدی با سال آبی گذشته و کاهش ۱۳ درصدی با آمار بلند مدت ۴۸ ساله داشته است.
حوضه کارون بزرگ نیز با ۴۹۶ میلیمتر بارش افت ۲۰ درصدی در مقایسه با سال آبی گذشته و کاهش ۲۳ درصدی در مقایسه با آمار بلند مدت ۴۸ ساله دارد.
جراحی و زهره نیز ۲۸۰ میلیمتر بارش به نام خود به ثبت رسانده اند که این آمار برای سال آبی گذشته ۳۶۵ میلیمتر اعلام شده بود و در مقایسه با میزان بارش سال آبی گذشته نشان دهنده ...

اخبار پیشنهادی:

نویسنده : محمد رضا جوادیان بازدید : 14 تاريخ : جمعه 17 شهريور 1396 ساعت: 21:32

فهرست وبلاگ